Króliki miniaturowe
wszystko o króliczkach
Forum Króliki miniaturowe Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  GalerieGalerie  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

ANATOMIA:

 
Odpowiedz do tematu    Forum Króliki miniaturowe Strona Główna -> Informacje o króliku
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Autor Wiadomość
Patrycja
Administrator



Dołączył: 10 Sie 2005
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Nie 16:56, 21 Sie 2005    Temat postu: ANATOMIA:

ANATOMIA:

Najwidoczniejszą cechą wszystkich zającowatych są długie uszy. Służą one nie tylko do słuchania, lecz także do termoregulacji. Dobrze ukrwione uszy oddają dużo ciepła. Jeżeli królikowi jest ciepło, to "słuchy" ma rzeczywiście gorące. Zmarznięty królik układa natomiast uszy na grzbiecie zmniejszając powierzchnię oddającą ciepło.

Oczy królika są duże, okrągłe i pozwalają mu widzieć w ciemności. Nie trzeba więc zapalać światła wieczorem, gdy zacznie spożywać siano z własnego legowiska, mimo że jest już pora na spanie. Oko królika nie składa się jednak z jednej wielkiej, ciemnej źrenicy. Widać to u królików o niebieskich oczach, u których czarna źrenica wyraźnie różni się od lśniącej niebiesko tęczówki, nadającej ostrość jego spojrzeniu.

Dzięki bocznemu ustawieniu oczu królik ma bardzo duże pole widzenia. Bez odwracania głowy może widzieć to, co dzieje się za jego plecami.

Królik ma nie tylko znakomity słuch (dzięki dużej małżowinie ucha) i wzrok, lecz także powonienie. Zanim zdecyduje się coś zjeść, najpierw starannie to obwąchuje. Jego nos jest dość osobliwy. Badając zapachy otoczenia jest prawie stale w ruchu. Ten charakterystyczny ruch jest spowodowany rytmicznym podnoszeniem fałdu skóry pokrywającego nozdrza.

Górna warga królika powinna być cofnięta lub także podnosić się, aby odsłonić siekacze. Jest to jednak zbędne, ponieważ jest podzielona na dwie części. Ta charakterystyczna cecha budowy zającowatych nazywa się zajęczą wargą.

Wąsy służą królikowi, podobnie jak kotu, za narząd dotyku, gdy np. porusza się w ciemnych podziemnych korytarzach. Także nad oczyma królik ma włosy czuciowe, sygnalizujące mu, kiedy musi cofnąć głowę, aby nie uderzyć nią o przeszkodę.

W przeciwieństwie do psa, kota, chomika syryjskiego i świnki morskiej, stopy królika są porośnięte futrem także na podeszwach. Wystają z niego w zasadzie tylko długie pazury (służące do grzebania i jako „kolce" w szybkim biegu). Z powodu gęstego uwłosienia nie widać, że palce królika (pięć na przedniej koniczynie, cztery na tylnej) są bardzo długie.

Długie tylne nogi pozwalają królikowi na szybki bieg; krótsze przednie służą jako podpory, aby galopujące zwierze nie upadło na brzuch między poszczególnymi skokami. Prędkość biegu zależy więc od nóg tylnych, które wyrzucają całe ciało do przodu. Dlatego też króliki i zające należą do tych niewielu zwierząt, które szybciej biegną pod górę niż z góry. Przy zbieganiu w dół przewróciłyby się wykonując swe potężne susy. Jak długie są tylne nogi królika, podwinięte przy siedzeniu lub przy powolnym kicaniu, można zobaczyć, gdy zwierzę przeciąga się. Tylne łapy zresztą wbrew często wyrażanemu poglądowi, mogą poruszać się niezależnie od siebie. Inaczej królik nie mógłby ich czyścić!

Przednie nogi nie służą wyłącznie do podpierania się miedzy skokami, lecz także do innych celów. Królik grzebie nimi w ziemi i czyści sobie pyszczek i uszy. Są również bronią przeciw rywalom i wrogom. W przeciwieństwie do świnki morskiej królik, jednak je bez pomocy przednich nóg. Nie potrafi też trzymać w nich przedmiotów.

Krótki ogonek, przedstawiany często w rysunkach satyrycznych jako swego rodzaju pomponik, jest nazywany w języku myśliwych kosmykiem. Przy dokładnych oględzinach widać, że tylko jego spód jest puszysty, z wierzchu zaś pokrywa go krótka sierść barwy ochronnej. Królik nosi zwykle ogon lekko opuszczony, tak że można zobaczyć tylko jego górną stroną. W chwili podniecenia ogonek unosi się do góry i błyska lśniąco białą barwą. Obserwuje się to podczas rywalizacji o samiczkę oraz w czasie ucieczki, jako sygnał ostrzegawczy dla współtowarzyszy. Podczas biegu (kicania) królika jego ogon jest dobrze widoczny.

Futerko królika ma stosunkowo długi włos. Włosy pokrywowe, u innych zwierząt sztywne, u królika są miękkie: królik ma też włosy puchowe.

Szczególnie miękkie jest futerko w okolicach karku, w trójkącie między uszami a nasadą szyi. W tym miejscu królik najchętniej daje się głaskać zarówno współtowarzyszom, jak i człowiekowi. Dla zwrócenia uwagi innych osobników na to miejsce, u dzikiego szarego królika jest ono rdzawoczerwono owłosione. Wzajemne pielęgnowanie futerka jest szczególnym dowodem przyjaźni wśród królików i łączy się z największą dla nich przyjemnością.



PŁEĆ:

Oswojenie królika zależy nie tyle od jego płci, ile od jego usposobienia i obchodzenia się z nim. Dla chowu jest więc zupełnie obojętne, czy wybierzemy samczyka, czy też samiczkę. Leśnicy i myśliwi nazywają samczyka kotem, a samiczkę kocicą,

hodowcy mówią zaś o króliku i króliczce.

Samce królika mają zwyczaj znaczenia swojego rewiru i swojej partnerki strumieniem moczu. Ta cecha jest w mieszkaniu oczywiście uciążliwa, zwłaszcza jeżeli królik stale spryskuje moczem meble i tapety. Zaradzić temu może kastracja. Zwykle wraz z operacją kończy się znaczenie terenu. Nie każdy królik ma jednak tę skłonność, choć można to stwierdzić dopiero po nabyciu zwierzęcia. Jeżeli kupimy królika

z rąk hodowcy, to z określeniem płci nie będzie kłopotu. Sprzedawca w sklepie zoologicznym również powinien umieć odróżnić samca od samicy, choć czasami zdarzają się pomyłki.

W celu określenia płci królika trzeba położyć go sobie na kolanach brzuszkiem do góry. Należy go mocno trzymać, aby nie podrapał nas próbując się wyrwać. Moglibyśmy go wtedy upuścić. Jeśli nawilżymy poślinionym palcem futerko w okolicach genitaliów, nie będzie przeszkadzało w oględzinach. U samczyka zarówno otwór odbytowy, jak i płciowy jest okrągły, są one od siebie wyraźnie oddalone. U samiczki otwór płciowy jest skośny i znajduje się blisko odbytu. Wygląda to tak, jak gdyby jeden przechodził w drugi. U dorosłych samczyków widać przeważnie nieowłosione jądra.

Narządy płciowe u samca:



Narządy płciowe u samiczki:



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Autor Wiadomość
AlbertPorti
Gość






PostWysłany: Sob 15:47, 14 Kwi 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Look at Memo "About me" Cool
Powrót do góry

Autor Wiadomość
AlbertPortao
Gość






PostWysłany: Sob 17:47, 21 Kwi 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Look at Memo "About me" Cool
Powrót do góry

Autor Wiadomość
Luna
stały bywalec



Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 94
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto 14:16, 06 Maj 2008    Temat postu: Wyczesywanie

Trochę nie na temat, ale mam pytanie. Jak często wyczesuje się króliczka Question Włos ma taki jak rex, ale nie jest taka długa (jeżeli coś pomieszałam to przepraszam na rasach się nie znam)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Autor Wiadomość
Tolinka
Nowy



Dołączył: 08 Maj 2009
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdansk

PostWysłany: Sob 11:53, 09 Maj 2009    Temat postu:

Mam takie pytanie czy kroliki na tylnyc lapkach maja poduszki?Bo bylam u weta i moj krolik nie ma,wet zglupial i ja praktycznie tez bo wydaje mi sie ze powinny miec.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum Króliki miniaturowe Strona Główna -> Informacje o króliku Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Design by Arthur Chen for Arthur Forum
Regulamin